Universum Teatru i Umysłu UTU to wyjątkowe miejsce, w którym sztuka teatru spotyka się z nowocześnie pojmowaną edukacją artystyczną.
Oferujemy zajęcia aktorskie oraz warsztaty z architektury teatru i dobrostanu prowadzone przez doświadczonych ekspertów, którzy dbają nie tylko o wkład merytoryczny, ale też stworzenie bezpiecznej, włączającej atmosfery. Zobaczysz u nas spektakle będące efektem prac warsztatowych naszych kursantów lub twórczej działalności artystów zaprzyjaźnionych z UTU.
Odwiedź nas przy Inżynierskiej 3, weź udział w naszych zajęciach, obejrzyj spektakl lub po prostu wypij z nami kawę. Jesteśmy tu dla Ciebie.
HISTORIA
Universum Teatru i Umysłu UTU to interdyscyplinarne miejsce na warszawskiej Pradze, które łączy artystyczne wizje, zawodowe doświadczenia i filozofię dwóch partnerów: architekta i mecenasa kultury Mirosława Nizio (Nizio Design International, Galeria Nizio, Fundacja Nizio) oraz aktora i dyrektora artystycznego Alternatywnego Studia Aktorskiego, Sebastiana Słomińskiego. Od 2024 roku wspólnie budujemy fundament pod nowy wymiar edukacji artystycznej, która w centrum stawia człowieka i bezpieczny, holistyczny proces twórczy.
Mirosław Nizio – architekt specjalizujący się w projektowaniu przestrzeni kultury: muzeów, ekspozycji, wystaw i koncepcji rewitalizacji. Od 20 lat jest właścicielem pracowni Nizio Design International, a także prezentującej sztukę współczesną Galerii Nizio i Fundacji Nizio. Spełnia się aktywnie jako mecenas kultury, a po godzinach maluje, rzeźbi i projektuje sztukę użytkową. Zainteresowanie teatrem ugruntował mieszkając 13 lat w Nowym Jorku, pracując jako scenograf i architekt m.in. projektu przebudowy przebudowy eksperymentalnego teatru La MaMa.
Sebastian Słomiński – założyciel i dyrektor Alternatywnego Studia Aktorskiego ASA. Aktor teatralny i filmowy, monodramista, reżyser, pedagog teatralny, konferansjer, voice-over artist. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Spektakle w jego reżyserii są laureatami festiwali ogólnopolskich a filmy, w których sam gra zdobywają uznanie na całym świecie. W pracy aktorskiej stawia na człowieka, jego wrażliwość i otwartość: „To wszystko, czego potrzebujemy na start” – mówi.
FILOZOFIA
Universum Teatru i Umysłu UTU stanowi konceptualną emanację symboliki Słońca. Jedną z głównych inspiracji dla jego powstania stanowi pochodzący ze starożytnego Sumeru mit o bogu Słońca Utu – dawcy życia. Przynosił on światło, które pozwalało rosnąć roślinom i wszelkim istotom, jednocześnie przenikając świat swoim blaskiem.
Słońce, jako archetypiczny symbol poznania i iluminacji, staje się katalizatorem artystycznej kreacji, inicjując procesy intelektualne i emocjonalne. Kolor żółty, obecny w naszej identyfikacji wizualnej, nie jest jedynie estetycznym wyborem, lecz symboliczną reprezentacją siły i dynamizmu, które napędzają nasze działania. Stanowi on synergiczną interakcję między metaforą zewnętrznego źródła światła a wewnętrznym procesem twórczym.
UTU staje się źródłem, którego energia transformowana jest przez wszystkie aspekty naszej interdyscyplinarnej działalności artystycznej i edukacyjnej, dając początek filozofii leżącej u podstaw naszej działalności. Tworzymy przestrzeń, która – tak jak Słońce – umożliwia wzrost.
CERTYFIKATY / DYPLOMY
Wykładowcy i wykładowczynie, z którymi współpracujemy są gwarancją najwyższej jakości kształcenia. To specjaliści w swoich dziedzinach i prawdziwi mistrzowie rzemiosła. To dzięki ich doświadczeniu i pasji z jaką przekazują wiedzę jesteśmy pewni, że nasi studenci kończąc wybrane formaty zajęć/kursy zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na dalszy rozwój kariery, czy rozpoczęcie zawodowej pracy. Dlatego wybrane formaty zajęć są certyfikowane - absolwenci otrzymują dyplom wieńczący ich proces kształcenia, który jest jednocześnie przepustką do ich dalszej kariery i rozwoju.
KURATORKA PROGRAMU DOBROSTANU
Dr Marzena Rusanowska jest psychologiem, psychoterapeutką, kierowniczką badań naukowych w zakresie zaburzeń emocjonalnych oraz dyplomowanym trenerem szkoleń biznesowych. Pracuje w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jako psychoterapeutka terapii integratywnej pomaga pacjentom indywidualnym, parom i rodzinom oraz prowadzi grupy terapeutyczne.
Wykłada przedmioty: Psychopatologia, Foundations of psychological counselling oraz Badania neuromarketingowe: techniki eyetracker na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.